Tipy na vína, která potěší jako dárek k Vánocům

Vánoce přinášejí nejen vůni vanilkových rohlíčků, mihotavou záři svíček a zamilované polibky pod jmelím, ale také věčnou otázku: Čím letos obdarujeme své blízké? Pro ty z vás, kteří už vyčerpali nápady na vánoční dárky, máme spoustu tipů a všechny mají jedno společné – pocházejí z našeho archivu. Můžete si být jistí, že mezi nimi najdete vhodné víno pro rodiče, babičku a dědečka, ale i své sourozence, kamarády a kolegy z práce. 

Vánoční dárek pro rodiče: Archivní víno pro společné chvíle

Máte-li na Vánoce hezké vzpomínky, zřejmě za to vděčíte svým rodičům. Poděkujte jim kvalitním vínem, které potěší hned dvakrát – poprvé při předání a podruhé při jeho ochutnání. Nevíte, po jakém vínu sáhnout? Většina žen dává přednost lehčímu bílému vínu, zatímco muži ocení spíše trpčí červená vína s výraznější chutí. Poznáváte v tom své rodiče? Pokud ano, jsme si jistí, že mamince zachutná francouzské víno ze Sauternes nebo věhlasné tokajské, zatímco tatínka ohromí královské víno Barolo.

Vinařský tip: Víno Sauternes a tokajské se často srovnávají. Využijte toho a vložte je do jedné dárkové krabice, aby je mohla porovnat sama maminka. 

Rodičům uděláte radost také společným dárkem. Třeba archivním vínem z roku, kdy strávili vůbec první společné Vánoce. Mají vaši rodiče odlišnou chuť? Darujte jim rovnou dvě láhve ročníkového vína – pro maminku bílé, pro tatínka červené – a zabalte je do dárkové krabice.

dárková sada vín k vánocům

Vánoční dárek pro babičku a dědu: Dezertní vína se zajímavou historií

Čím o Vánocích podarovat prarodiče, kteří jsou ztělesněnou skromností? Zatímco pro svá vnoučata by se rozdali, sami se pod stromečkem spokojí jen s malou pozorností. Třeba s kvalitním dezertním vínem, které jim osladí život. 

Dědečka potěší víno se zajímavou historií – třeba portské. O jeho vzniku se traduje hned několik legend, pravdivá je ale jen jedna z nich. Seznamte se s nimi v článku o historii portského a pak je převyprávějte dědečkovi, zatímco bude ochutnávat váš dárek.

Babičky jsou laskavost sama, zároveň však doma vládnou pevnou rukou. Skoro jako sama královna Alžběta II. Mimochodem, věděli jste, že oblíbeným nápojem Alžběty II. byla Madeira? Toto dezertní víno s výraznou sladkou chutí je fantastické v kombinaci s mléčnou čokoládou a ořechovými dezerty. Dobře je ale zastoupí i tradiční vánoční cukroví nebo vánoční štola. No vidíte – a tip na vánoční dárek pro babičku je na světě.

dárková vína k vánocům

Vánoční dárek pro partnerku a partnera: Víno, které pohladí duši a polechtá ego

Máte-li dojem, že každá žena miluje čokoládu a květiny, nemýlíte se. Zatímco pralinky nebo bonboniéra se pod vánočním stromečkem neztratí, pugét zabalený ve vánočním papíře by asi vyvolal nejedno zvednuté obočí. Symbolicky ho však může zastoupit bílé víno s květinovými tóny. Perfektním kandidátem na vánoční dárek je elegantní Sauvignon Pouilly Fumé s velmi výrazným ovocným aroma, v němž dominují citrusy ve spojení s mučenkou, růží a bílými květy.

Zatímco vánoční dárek pro ženu by měl pohladit na duši, vánoční dárek pro muže má za úkol polechtat ego. Co si pod takovým dárkem představit? Třeba víno, které si váš partner nechá sám uzrát. Vyberte víno vhodné k archivaci a zbytek nechte na obdarovaném – při správném skladování rozvine víno svůj potenciál a odkryje všechna svá tajemství.  

Nevíte, které víno k archivaci vybrat? Zvolte francouzské červené víno Cotes du Rhone, mistrovské dílo z rukou vinařského mága jižní Rhony Michela Tardieu. Vyzrávat může 3 až 5 let, po kterých uspokojí všechny mlsné jazýčky. Jak to můžeme vědět s takovou jistotou? Etiketa vína si totiž pohrává s termínem „Les Becs Fins“, jenž doslova přeložen znamená „jemné zobáky“, ale v češtině je ekvivalentem výrazu „mlsné jazýčky“

Vánoční dárek pro sourozence: Víno podle povahy

Znáte své sourozence opravdu dobře? Dejte to najevo originálním dárkem. Pokud má váš bratr dobrodružnou povahu, překvapte ho pod stromečkem vínem, které urazilo dalekou cestu. Darujte mu rovnou celou degustační sadu nebo vytvořte vlastní dárkový set vín z různých koutů světa. Váš bratr tak procestuje celý svět – jediné, co pro to musí udělat, je otevřít láhev vína. 

Marně si lámete hlavu s vánočním dárkem pro sestru? Jestliže je něžná a romantická duše, vyjádřete jí svou náklonnost růžovým vínem nebo rovnou šampaňským. Nový rok je za rohem, bublinky se budou jistě hodit.

Vánoční dárek pro kamaráda: Ročníkové víno jako symbol přátelství

Se svým nejlepším přítelem či přítelkyní se znáte už tak dlouho, že máte pocit, jako byste všechny nápady na vánoční dárky dávno vyčerpali? Nespoléhejte na klišé v podobě měkkého dárku a vsaďte na ročníkové víno, v jehož stáří se ukrývá symbolická hodnota. Co takhle víno z roku kamarádova narození? Nebo víno, které uzrálo v roce, kdy vzniklo vaše přátelství?

Nedivili bychom se, kdyby si váš kamarád darované víno rozhodl uložit do svého vinného sklípku a ponechat ho nedotčené. Vína z našeho archivu si sice můžete vychutnat už dnes, většina z nich si ale na svůj velký okamžik může ještě pár (desítek) let počkat.

ročníková vína k vánocům

Vánoční dárek pro kolegy z práce: Dárková sada vín

Kolegové z práce se většinou neřadí mezi naše nejbližší přátelé, takže není divu, že o nich nevíme první poslední. Těžko tak budete znát jejich chuťové preference, pokud jde o víno. Mají radši červené, nebo bílé víno? Suché, polosuché, nebo snad sladké? Vyřešte to elegantně – darujte jim dárkovou krabici na dvě vína, do které zkombinujte od každého druhu jedno víno. 

Víno jako dárek k Vánocům? 3 tipy od majitelů e-shopu

Protože konkrétních tipů na vánoční dárky není nikdy dost, přinášíme vám ještě tři. A tentokrát to jsou tipy přímo od nás – představujeme vám tři vína, která jsou za nás perfektním dárkem (nejen) k Vánocům. Jsou exkluzivní, výtečně chutnají a i bez dárkového balení jim to nesmírně sluší. Pojďte se s nimi seznámit i vy.

Crémant de Bourgogne Blanc de Brut de Chastenay – Slavnostní okamžiky vyžadují slavnostní víno. Mezi záplavou průmyslově vyráběných sektů vyniká birgundský sekt vyráběný klasickou „šampaňskou“ metodou, která ctí tradiční a velmi náročné postupy. Sekt tvoří odrůdy Pinot Noir a Chardonnay a podává se vychlazený na teplotu okolo 7 °C.

Burmester “Jockey Club” Reserva Burmester – Vynikající portské víno typu tawny pojmenované na počest prestižního Jockey Clubu v Buenos Aires, který založil Willy Burmester. Barva je tmavě červenohnědá s dobře zřetelným nádechem pomerančů. Vyvážená chuť s jemnými podtóny květin, vanilky a karamelu nejlépe vynikne ve spojení s praženými mandlemi a sušeným ovocem.

Chablis 1er Cru “Fourchaume” 2021 Domaine des Malande – Fourchaume patří k nejlepším francouzským vínům z kategorie Premier Cru, avšak s přehledem snese srovnání i s víny nejvyšší kvality, tedy Grand Cru. Jeho hrozny se pěstují na prosluněných vinicích, proto nepřekvapí, že chuť vína Fourchaume je bohatá, silná a doslova nabitá sluneční energií. Víno se podává o teplotě 12 °C a díky své struktuře skvěle doplní i rafinovanější jídla, jako jsou telecí ledvinky se žampiony a dijonskou omáčkou nebo candát na liškách.

Víno pod stromeček dárkově zabalte

Co by to bylo za vánoční dárek, kdyby ho nekorunovalo dárkové balení? Láhve s vínem uložte do dřevěné krabice, boxu nebo kazety, která pojme jednu až čtyři láhve vína. Chcete-li váš vánoční dárek učinit ještě osobnějším, přidejte k němu vlastní věnování. Stačí ho při objednávání vína zadat do poznámky a my už se postaráme o to, aby k vám dárkové víno dorazilo i s osobním věnováním.

Vinařský tip: Chystáte-li se svou rodinu či přátelé podarovat ročníkovým vínem, doporučujeme k němu přidat speciální otvírák na archivní vína, jehož zásluhou se starší korek při otvírání vína nerozpadne. 

S námi stihnete vánoční dárky včas

Vánoce jsou svátky klidu a míru, avšak každý rok jim předchází stres a shon spojený (nejen) se sháněním dárků pod stromeček. Tak co si to letos trochu usnadnit? V našem archivu se najdou dárky pro všechny milovníky vína – vína ze světově proslulých apelací i vína z malých rodinných vinařství, šumivá vína i archivní speciály nebo sladká fortifikovaná vína z Portugalska.


S výběrem ideálního vánočního dárku vám navíc s radostí pomůžeme. A co je nejlepší? Uděláme vše pro to, aby se k vám dárkově zabalená vína dostala nejen bezpečně, ale především včas. Kromě toho, že si je u nás můžete osobně vyzvednout, umíme také expresní doručení – po Praze ještě ten samý den, mimo Prahu do druhého dne.