FAQ – Nejčastější dotazy k archivnímu vínu

Jak poznám, že má víno dobrý potenciál zrání? V jakém stavu bývá láhev a etiketa archivního vína? A jak mohu mít jistotu, že mi láhev vína dorazí v neporušeném stavu? 

Tak přesně takové a mnohé další otázky nám od vás, našich zákazníků a milovníků vína, přicházejí tak často, že jsme se rozhodli zodpovědět je jednou provždy. Pokud přesto nezodpovíme vše, co vás zajímá, neváhejte se na nás obrátit. Jsme vám neustále k dispozici a moc rádi vám poradíme s výběrem nejen archivních vín. 

Jaký mají vína potenciál zrání. A kdy je ten pomyslný „vrchol“ vína?

Na potenciál vína, respektive kdy víno dosáhne svého „vrcholu“ zrání, má dopad spousta proměnných. Víno předurčuje k dlouhověkosti zejména vysoký obsah extraktů a tříslovin. Avšak faktorů, které předurčují víno pro delší archivaci, je vícero. Patří sem ročník, kvalita producenta, poloha dané vinice a taky často opomíjený vliv, a to kvalita skladování, o čemž se zmiňujeme například v článku Archivní víno jako dárek k výročí svatby.

Při archivaci vína rozlišujeme dobu, kdy archivované víno zvyšuje svou kvalitu a kdy už dosáhne vrcholu a začíná se takzvaně lámat. Avšak ten „pravý“ okamžik pomyslného vrcholu vína se predikuje velmi těžko. Někdy nám, milovníkům vína, nezbývá nic jiného, než vína průběžně ochutnávat a pravidelně kontrolovat v jakém stavu se nacházejí naše zásoby. ☺ 

Při výběru vína k archivaci bývá dobrým vodítkem kvalita ročníku. Klimatické podmínky, které v dané době panovaly, mají nezanedbatelný vliv na vyzrávání hroznů, jejich kvalitu a cukernatost. Mezi povedené ročníky patří zejména archivní vína z roku 1961,1982, 1990, 2005, 2009, 2010, 2015 a 2016.

V jaké cenové kategorii mám víno vybrat? 

Cena archivních vína se odvíjí od vícera faktorů. Za nejdůležitější lze bezesporu považovat producenta daného vína (vliv „značky“ je vysoký i mezi vinaři). Velkou roli však hraje také unikátnost vína a velikost produkce. Jsou situace, kdy se na celém světě vyprodukuje pouze omezené množství lahví vína, což má obrovský vliv na jeho cenu. Jako příklad unikátnosti můžeme zmínit například archivní vína ročníku 1945

Na cenu má vliv také kondice láhve, stav etikety a v neposlední řadě také ročník vína. Jsou určité ročníky, které vína předurčují k dlouhověkosti – typickým příkladem jsou excelentní ročníky 1982, 1998, 2005 nebo 2010.

Mohou i bílá vína patřit do kategorie archivní vína? 

Bezesporu ano! Velké procento archivních vín jsou ve skutečnosti vína bílá. Pro příklad můžeme uvést špičkové Rieslingy z Německa nebo Chardonnay z Francie. Opomenout však nesmíme ani sladká botrytická vína ze Sauternes – těm zrání velmi svědčí a dají se považovat za téměř nesmrtelná. ☺

archivní vína

V jakém stavu bývá láhev a etiketa archivního vína?

Stav láhve a etikety archivního vína, které zraje ve vinném sklípku mnohdy desítky let, dokáže naše zákazníky spolehlivě rozdělit na dva tábory. Někomu připadají archivní vína se zachovalou etiketou v podezřele dobrém stavu, zatímco někoho jiného překvapí, pokud mu domů dorazí zaprášená láhev s nedokonalou etiketou, ačkoliv se jedná o víno staré klidně 60 let.

archivní víno vína archivní

 

Za nás je ale potřeba si uvědomit, že každé víno má svůj neopakovatelný a jedinečný příběh. A to je právě to krásné – vždy přece záleží hlavně na tom, co se skrývá uvnitř. ;)

Jak archivní víno otevřít? 

Korek ve víně stárne a je potřeba k němu tak přistupovat. Archivní vína proto otevírejte ideálně lamelovou vývrtkou, kdy se korek opatrně obejme lamelami a pomalu se vytahujte. U hodně starých vín je to občas náročné – tak nezoufejte, pokud korek bude protestovat a zlomí se, stává se to. Naopak u vín starých do 10 let lamelová vývrtka není potřeba, stačí víno otevřít opatrně běžnou vývrtkou ideálně typu „papoušek“. 

Jak archivní vína skladovat? 

Vína obecně se doporučuje skladovat nejlépe vleže, při stálé teplotě a v temnu. Pokud bychom chtěli být úplně přesní, ideální podmínky jsou: 15 °C a relativní vlhkost 70 %. Hlavní roli však hraje stálost podmínek – mnohdy je lepší uskladnit víno v místnosti s trochu vyšší, ale stálou teplotou, než v místnosti, kde je teplota sice nižší, ale neustále kolísá.

Kde vína nakupujete? 

Vína v naší nabídce pocházejí výhradně od ověřených zdrojů. Naši dodavatelé mají dlouhou historii a naše spolupráce trvající více jak 10 let hovoří za vše. Pravidelně se také již několik let účastníme kampaně En Primeur v Bordeaux, kde se soustředíme na mladší ročníky a jejich potenciál.

Jaké jsou možnosti dopravy aneb bezpečná doprava je naší prioritou! 

Uvědomujeme si, že posílat do světa vína, z nichž některá stojí stejně jako nejnovější iPhone, si žádá velkou dávku opatrnosti. To poslední, co bychom si přáli, je doručit vám víno v poškozené, nebo dokonce rozbité láhvi. Z toho důvodu vína balíme do speciálních krabic určených pro expedici křehkých věcí. Láhev vína k vám díky tomu dorazí bez jediného škrábnutí (samozřejmě je třeba mít na paměti, že některá archivní vína mají například poškozenou etiketu, a to vlivem desítek let skladování). 

balení archivních vín

 

Zároveň jsme si dali záležet s výběrem vhodného dopravce, který vám objednávky doručí nejen včas, ale především v pořádku. Aktuálně proto k doručování archivních vín využíváme primárně společnost Messenger jakožto specialistu na přepravu vína. Přepravce si je vědom, že pracuje s křehkým zbožím, a počet dosud řešených reklamací je proto miminální. Kromě toho jsou zásilky samozřejmě pojištěny.

Vybrat si však můžete také společnost Gama Logistics s možností doručení po Praze, která klade velký důraz na osobní kontakt. A chybět nesmí samozřejmě ani oblíbená Zásilkovna, která umožňuje vyzvednutí objednávky na jednom z více než 3 000 výdejních míst. 

Jestliže si chcete objednávku vyzvednout osobně a máte to k nám kousek, stavte se u nás ve skladě na Praze - Smíchov. Zde se o vás postará náš skvělý tým lidí, který vás s radostí vezme na malou exkurzi po našem krásném skladu.

Doručujete objednávky také expresně?

Jestliže sháníte dárek na poslední chvíli a jste z Prahy, máme pro vás skvělé řešení. Vybrané víno si můžete vyzvednout osobně v našem skladu, a to už několik hodin po přijetí objednávky (99 % vín máme skladem). 

Případně si můžete objednávku nechat doručit, kamkoliv uznáte za vhodné. Využít můžete:

  • službu Messenger – při objednávce do 12:00 obdržíte objednávku do druhého dne,
  • službu Gama Logistics – při objednávce do 10:00 obdržíte objednávku do druhého dne (po dohodě i ve stejný den),
  • případně službu Gama Logistics SOBOTA – při objednávce do čtvrtka vám objednávku doručí vždy v sobotu daného týdne.

Nenašli jste odpověď na svou otázku? Kontaktujte nás!