Archivní víno jako dárek k výročí svatby

Výročí svatby je skvělou příležitostí k připomenutí si společně strávených let s vaším partnerem či partnerkou. Vyjádřete svou lásku červeným nebo bílým vínem, které zraje stejně dlouho jako vaše manželství. Poradíme vám, které archivní víno se skvěle hodí jako dárek k výročí svatby a zaručeně s ním nešlápnete vedle.

Co je archivní víno?

Za archivní vína považujeme červená a bílá vína s dobrým potenciálem zrání vyznačující se vyšším obsahem kyselin, alkoholu a cukru. Jejich zrání probíhá nejen v sudech, ale s různou intenzitou pokračuje dále v lahvi a do oběhu se uvádějí nejdříve tři roky po sklizni. S přibývajícími léty je víno plnější a harmoničtější, jeho chutě a vůně se rozvíjejí a naplno se projevuje jeho potenciál.  

Stejná vinice, odrůda i postup zpracování každý rok přinesou jiný výsledek. Pokud se k tomu ještě přidá různě dlouhá doba zrání, zjistíte, že každá láhev archivního vína je naprostým originálem, která obstojí jako luxusní dárek k výročí svatby.

Archivní víno jako dárek k výročí svatby

Archivní víno jako ideální dárek k výročí svatby

Ať už slavíte první, páté, nebo třeba 20. výročí svatby, obdarujte svou drahou polovičku archivním vínem, které zraje stejně dlouho jako váš vztah. Připomeňte si rok vaší svatby nebo rok, ve kterém jste se poprvé seznámili. Nebo vytvořte dárkovou sadu vín obsahující ročníková vína z obou významných let. Pokud zvolíte stejnou odrůdu, umožní vám to slavit výročí svatby každý rok a sledovat, jak se vlastnosti a kvalita vína s časem mění.

Červené archivní víno – vinař

TIP: Prohlédněte si naši nabídku ročníkových vín. Nenašli jste víno z roku, který hledáte? Kontaktujte nás a my uděláme vše pro to, abychom vaše vysněné víno sehnali.

Připomeňte si svou svatební cestu

Kromě symboliky let se zaměřte také na původ vína. Má vaše partnerka či partner slabost pro Toskánsko nebo jste snad strávili líbánky ve Francii? Poskládejte dárkovou kolekci vín konkrétní odrůdy nebo vinařské lokality, která vaší drahé polovičce vykouzlí úsměv na tváři. U nás najdete dárková vína z těch nejvyhlášenějších vinařských oblastí, jako je italský Piemont nebo francouzské Bordeaux či Burgundsko.

Jaké archivní víno k výročí svatby vybrat?

Pokud vybíráte víno jako dárek k výročí svatby, jistě znáte chutě svého partnera či partnerky více než dobře. Přesto vám rádi doporučíme několik archivních vín, která nikdy nezklamou.  

Mezi červenými víny se vyjímají červená italská vína Barolo a Barbaresco nebo francouzské víno Chateau Bellevue 1971, které se skvěle hodí k masitým jídlům. Chybu neuděláte ani s tradičním portským vínem Kopke Colheita 1981, ve kterém rozpoznáte tóny karamelu, sušeného ovoce a ořechů. 

Z bílých odrůd stojí za povšimnutí francouzské víno Chateau Rieussec 2005 pocházející z jižní oblasti Bordeaux zvané Sauternes, v němž se snoubí zemité tóny s tóny meruněk, broskví a citrusových plodů. 

Červené archivní víno CHATEAU BELLEVUE 1971 Červené archivní víno KOPKE COLHEITA 1981 Bílé archivní víno CHATEAU RIEUSSEC 2005

 

Pokud si nejste jistí, zda zvolit červené, nebo bílé víno, máme pro vás ideální řešení. Vytvořte dárkovou sadu z více lahví různých druhů. Nebo své drahé polovičce věnujte dárkový poukaz, ať si vybere víno dle svého vlastního uvážení. Vy v takovém případě rozhodně nešlápnete vedle. 

Dejte vínu čas a nechte ho uzrát

Většinu archivních vín samozřejmě nemusíte hned konzumovat. Pokud je uskladníte ve vyhovujících podmínkách, mohou zrát ještě další roky a dále tříbit svou chuť a vůni. Nebo sáhněte rovnou po vínech určených k archivaci, které si na své otevření rádi ještě chvíli počkají. 

A jaká vína určená k archivaci vám můžeme doporučit? Vaše chuťové buňky zajisté potěší věhlasné červené víno Amarone della Valpolicella 2008, které se vyznačuje silnou rubínovou až granátovou barvu a delikátní, plnou a sametovou chutí. Z bílých odrůd se k archivaci hodí Rulandské šedé 2018, které se pyšní jiskrnou, zlatavě zelenkavou barvou a elegantní, kořenitou chutí plnou ovoce. 

Bílé archivní víno RULANDSKÉ ŠEDÉ and CHARDONNAY 2018

 

Jak archivní víno uchovávat?

Když už jsme se dotkli skladování archivního vína, pojďme si o něm povědět více. K tomu, aby víno rozvinulo svůj potenciál, totiž potřebuje ideální podmínky – optimální teplotu a vlhkost, tmu a co nejmenší přísun vzduchu. 

Archivní víno – korek

V místnosti udržujte stálou teplotu 

Teplota v místnosti, kde skladujete archivní víno, by se měla pohybovat kolem 10–15 °C. V chladu víno ztrácí své aroma, zatímco v teple se může rozvonět až příliš. Pozor si dejte také na to, aby nedocházelo k častým výkyvům teploty. K uskladnění vždy raději zvolte teplejší místnost, ve které teplota nekolísá, než místnost, kde sice dosáhnete optimální teploty, ale občas v ní dochází k náhlým výkyvům.

Archivnímu vínu svědčí vysoká vlhkost vzduchu 

Víno si potrpí na relativně vysokou vlhkost vzduchu, ta by proto měla dosahovat 60–70 %. Suché prostředí může způsobit oxidaci vína, naopak příliš vlhké prostředí napomáhá vzniku plísní.

Víno skladujte naležato

Na rozdíl od vína, které máte připravené v lednici pro nečekanou návštěvu, archivní víno si na své otevření musí počkat často i několik desítek let. Z toho důvodu ho je třeba skladovat naležato tak, aby byl korek zcela ponořený. Jedině tak si korek zachová svou elasticitu a do láhve nepropustí žádný kyslík, který by mohl urychlit stárnutí vína. 

Pozor na aromatické látky 

Myslete také na to, že korek až příliš dobře nasává okolní pachy. Víno proto neskladujte poblíž aromatických potravin a chemických nebo dezinfekčních čistících přípravků. Jakmile byste ho odzátkovali, chuť na něj by vás okamžitě přešla. 

Dopřejte vínu ticho a klid

Archivní víno má rádo svůj klid, proto mu ho dopřejte. Pokud budete s vínem neustále manipulovat, přesouvat ho nebo ho někam převážet, zabráníte přirozenému usazování drobných částeček na dně láhve a víno tak přijde o svůj charakteristický buket, což by byla věčná škoda. 

Archivní víno si potrpí na tmu

Víno se také příliš nekamarádí se světlem. A je jedno, zda se jedná o světlo přirozené, nebo umělé – jakékoliv UV záření totiž urychluje proces zrání a oxidace. 

Luxusním vínům sluší dárkové balení

Víno v dárkovém balení působí okázaleji a luxusněji. Pokud tedy vybíráte archivní víno jako dárek k výročí svatby, vložte ho do elegantní dárkové krabice na víno vystlané zeleným saténem nebo do dřevěného dárkového boxu na víno vyplněného slámou. 

Víno v dárkovém balení

Nechte víno doručit přímo oslavenci

Dárkové balení vína vám doručíme do 3 pracovních dnů. Pokud ale řešíte dárek na poslední chvíli, po dohodě vám víno dodáme expresně – po Praze během několika hodin, mimo Prahu do druhého dne.

Přejete si víno jako dárek k výročí svatby doručit přímo vaší drahé polovičce? Napíšte nám tuto informaci do poznámky a my vše zařídíme. Oslavenci pošleme pouze váš vzkaz, ostatní doklady najdete ve svém e-mailu.  


Nevíte si s výběrem vína nebo dárkového balení rady? Zavolejte nám na 737 050 950 nebo napište. Společně vymyslíme dárek, který vykouzlí úsměv na tváři!