DEZERTNÍ/ SLADKÁ VÍNA

Dezertním vínům přijde na chuť zpravidla i ten, kdo jinak alkoholu příliš neholduje. Získají si vás svou sladkou chutí a bohatým aroma, ve kterém můžete cítit tóny kandovaného ovoce, medu nebo například marmelády. 

Ochutnejte:

Dezertní víno oplývá vysokým podílem zbytkových cukrů a alkoholu. Podává se jako aperitiv nebo jako doplněk ke sladkým pokrmům a dezertům, skvěle se snoubí také s výraznými sýry typu niva nebo Roquefort. V tuzemských podmínkách můžeme za dezertní vína označit vína ledová a slámová, výběr z cibéb, botrytické sběry nebo fortifikovaná vína:

  • Ledová vína se vyrábějí ze zmrzlých hroznů vinné révy a vyznačují se výrazným aroma, sladkou chutí a nízkým obsahem alkoholu. Jedná se o víno jako stvořené k přípitkům a ochutnávání.
  • Slámová vína vznikají z hroznů, z nichž se odpařila část vody a jež jsou následně alespoň tři měsíce umístěné na slámě, rákosu nebo volně zavěšené. Jedná se o velmi sladká vína (až 200 g zbytkového cukru na litr) s vysokým obsahem alkoholu (kolem 10 %) a vůní připomínají kandované ovoce, rozinky, med nebo marmeládu. Stejně jako ledové víno se nepopíjejí, ale pouze ochutnávají.
  • Výběr z cibéb patří mezi přívlastková vína, k jejichž výrobě se používají bobule napadené šedou plísní nebo přirozeně přezrálé hrozny. Obsah zbytkového cukru se pohybuje mezi 100–200 g na litr, obsah alkoholu bývá mezi 10–13 %.
  • Botrytický sběr představuje vína vyrobená výhradně z hroznů napadených ušlechtilou plísní Botrytis cinerea. Je pro ně typická zlatá, zlatožlutá či zlatozelená barva a chuť sušeného či kandovaného ovoce a medu.
  • Fortifikovaná vína dělíme na likérová a aromatizovaná. Jedná se o takzvaná posilněná vína – likérová bývají fortifikována pouze vinným destilátem, zatímco k obohacení aromatizovaných vín lze použít jakýkoliv druh destilátu.

Mezi zahraniční dezertní vína můžeme zařadit například Commandaria, Tokaj, Sauternes, Kagor či Portské víno. Samostatnou skupinu tvoří italské vermuty, které se vyrábějí z vín s nižší kyselinkou a následně se doslazují či dolihují.

Nevíte si s výběrem toho pravého dárku rady? Zavolejte nám na telefonní číslo 737 050 950 nebo napište. Společně vymyslíme dárek, který vykouzlí úsměv na tváři!

 

 

Nejprodávanější

Stránka 1 z 4 - 48 položek celkem

Další produkty

Stránka 1 z 4 - 48 položek celkem