Vinařská oblast Rhona

Vína z údolí řeky Rhony je v současnosti velmi populární. Jsou totiž "plná sluníčka" - ovocná, plnejší, kořenitá a oproti jiným oblastem Francie mají všeobecně vyšší obsah alkoholu. Vinařská oblast Cotes du Rhone se skládá ze dvou základních částí:
Severní Rhona - strmé, úzké pruhy vinic podél břehů,
Jižní Rhona - široké území, táhnoucí se podél toku řeky.
Obě podoblasti jsou velmi odlišné co se týče stylu i charakteristik vín, která produkují.

Severní Rhona
Mezi prestižními apelacemi jako Cote Rotie, Condrieu, Chateau Grillet, Hermitage, Crozes Hermitage, Cornas, Saint Joseph a Saint Peret se jen výjimečně vyskytují i jednodušší vína pod apelací Cotes du Rhone. Paleta a styl vín jsou neuvěřitelně bohaté. V Cote Rotie a Hermitage dosahují červená vína z odrůdy Syrah ohromné komplexnosti a kvality srovnatelné s velkými víny z Bordeaux nebo Burgundska. Condrieu nabízí bílá vína z odrůdy Viognier nevídaných aroma. Tyto apelace všeobecně patří mezi největší světová vína. Cornas produkuje masivní a hutná červená vína z odrůdy Syrah. Ostatní zdejší apelace produkují velmi kvalitní červená z odrůdy Syrah, a bílá vína z odrůd Viognier, Marsanne a Roussanne. Samotná apelace však absolutní kvalitu nezaručuje, vše záleží na vinařství. 

Jižní Rhona
Dominantní vliv na vína Jižní Rhony má Středozemní moře. Podloží, půda a vegetace jsou typické pro provensálský region. Zdejší klima je daleko teplejší, sušší a větrnější než na severní Rhoně. Pestrost odrůd je zde jedinečná a  tím i vína, která z nich pocházejí. Pro bílá vína to jsou: Bourboulenc, Clairette, Grenache blanc, Marsanne, Roussanne, Picardin, Picpoul a Viognier. Červená vína jsou zpracována z odrůd Cinsault, Counoise, Grenache, Mourvedre, Muscardin, Syrah, Terret noir, Vaccarese.
Na pravém břehu najdeme apelaci Lirac s velmi slibným potenciálem do budoucna. Tavel nabízí nejrespektovanější růžová vína Francie. Costieres de Nimes, který je na hranici Languedocu, produkuje spíše jednodušší, ale cenově atraktivní vína všech vinařských barev. Na pravém břehu se rozkládá nejširší, velmi malebná a frekventovaná část regionu s prestižními apelacemi Chateauneuf du Pape, Gigondas a Vacqueras. Zde se ale také vyrábí podstatné množství apelace AOC Cotes du Rhone, zpravidla obyčejná vína pro každodenní pití, výjimečně však i špičková vína. To platí zejména u vyšší kategorie Cotes du Rhone Villages, kterou může použít celkem 77 vesnic z této oblasti. Šestnáct z nich má navíc právo přiřadit k apelaci Cotes du Rhone Villages své jméno - patří mezi ně oblíbené Cairanne, Rasteau či Vinsobres.