Vína z Bordeaux: Odhalte tajemství francouzských vín

Francouzská vína z Bordeaux jste již určitě někdy ochutnali. Víte ale, co z nich dělá jedny z nejlepších vín na světě, která chutnají skvěle hned po sklizni i po letech archivace? A znáte příběh, který se odehrával na pozadí vzniku slavné klasifikace Grand Cru Classé? 

Bordeaux: Kolébka excelentních francouzských vín

Vinařská oblast Bordeaux se nachází na jihozápadě Francie, kde se rozprostírá na obou březích řeky Gironde. Ta společně s Atlantickým oceánem na levé straně vytváří ideální podmínky pro pěstování vinné révy. 

Věděli jste, že teplota se v Bordeaux drží nad 10 °C dokonce i v zimě?

Bordeaux je kolébkou těch nejlepších francouzských červených vín, z nichž mnohá jste již určitě ochutnali. Mezi bordeauxská vína patří mimo jiné vína odrůd Merlot, Cabernet Sauvignon nebo třeba Cabernet Franc a v menší míře také Petit Verdot a Malbec. Na pomyslném vrcholu pak stojí vína opatřená klasifikací Grand Cru Classé. 

vína z bordeaux

Vína Grand Cru Classé: Ta nejlepší z nejlepších

Když se v Paříži v roce 1855 chystala světová výstava, bylo jasné, že region Bordeaux musí reprezentovat vína. A ne jen tak ledajaká vína, nýbrž ta nejlepší z nejlepších! Na ten popud nechal Napoleon III. zhotovit klasifikaci Grand Cru Classé, do které se řadí jen ta nejlepší vína z Bordeaux.  

Přidání vína do klasifikace předchází dlouhodobé a pečlivé zvažování a porovnávání. Není proto divu, že téměř veškerá oceněná vína pochází z jedné jediné oblasti, a tou je Médoc. Jedinou výjimku tvoří víno z vinařství Haut Brion, které se nachází v oblasti Graves.

Věděli jste, že kritéria, jež tato klasifikace v oblasti Bordeaux nastavila, se stala vodítkem pro ostatní vinařské oblasti nejen ve Francii, ale na celém světě?

Médoc: 16 000 hektarů vinic

Vinařská oblast Médoc se rozkládá na 16 000 hektarech a vyznačuje se plochou, částečně štěrkovou půdou. Ta skvěle zadržuje teplo a vodu, což vytváří ideální podmínky pro pěstování vinné révy. V Médocu se nachází hned čtyři prestižní vinařské podoblasti neboli apelace: Pauillac, Margaux, Saint-Estéphe a Saint-Julien. 

–> Prohlédněte si francouzská vína z Médocu

francouzská vína z medocu

Pauillac

Přes 1 200 hektarů vinic leží na velmi ceněných aluviálních štěrcích, na nichž se mimořádně daří odrůdě vína Cabernet Sauvignon. Milovníci vína si tu přijdou na své – Pauillac je totiž domovem hned tří vín, která se zařadila do pětice nejlepších vín z Bordeaux podle klasifikace Grand Cru Classé: konkrétně se jedná o Chateau Lafite Rothschild, Chateau Mouton Rothschild a Chateau Latour. Vína z Pauillacu mají většinou plná těla a vyznačují se vysokým obsahem tříslovin.

–> Vytvořte dárkovou sadu vín z apelace Pauillac

vína z pauillacu

Margaux

Největší apelace v Médocu, která se rozkládá osamoceně na samém jihu vinařské oblasti. Všechna vína z Margaux jsou až na jedinou výjimku červená – prim hrají odrůdy Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Merlot

Vína z Margaux jsou vysoce elegantní, komplexní a nesmírně koncentrovaná. Jejich nezaměnitelná chuť a vůně je dána charakterem půdy (neboli terroiru), která je složena z vrstev oblázkového křemenitého štěrku nad vrstvou štěrkovité půdy s vápencovým podložím. Réva proto musí zapustit kořeny více do hloubky, aby získala potřebnou vodu a živiny. Ve výsledné chuti vína se díky tomu odráží vlastnosti těchto hlubších vrstev půdy.

–> Vytvořte dárkovou sadu vín z apelace Margaux

francouzská vína z margaux

St. Estephe

St. Estephe, Nejseverněji položená apelace v Médocu, se soustředí zejména na pěstování odrůdy červeného vína Merlot. Ta si totiž skvěle rozumí se zdejším charakterem půdy, která je typická vyšším obsahem jílu a vápence, takže se hůře odvodňuje. To má za následek pozdější dozrávání vinné révy a vyšší kyselost vína, které se díky tomu výborně hodí k archivaci. 

–> Vytvořte dárkovou sadu vín z apelace St. Estephe

víno chateau z st.estephe

St. Julien

S rozlohou pouhých 896 hektarů je St. Julien nejmenší podoblastí Médocu. Leží na levém břehu řeky Gironde, mezi apelací Pauillac na severu a Margaux na jihu. Řeka Gironde a jižní expozice vinic přispívají k teplému klimatu, které pomáhá odrůdě Cabernet Sauvignon k plné zralosti. Vína ze St. Julien jsou plná a elegantní, svého vrcholu dosahují zpravidla po delší době zrání.

–> Vytvořte dárkovou kolekci vín z apelace St. Julien

francouzská vína z st.julien

Víno jako dárek

Ať už sháníte dárek k výročí svatby, narozeninám nebo k jiné životní události, s vínem si to jistě u nikoho nerozlijete. Kvalitní bílé nebo červené víno potěší obdarovaného hned dvakrát – poprvé při předání a podruhé ve chvíli, kdy ho otevře a ochutná. Pokud si navíc dáte s výběrem záležet a zvolíte archivní láhev vína z významného roku, stane se dárek velmi originálním a osobitým. 

Věděli jste, že v našem archivu najdete ročníková vína, se kterými oslavíte jakýkoliv věk od 18. do 87. narozenin? Zvlášť vhodné jsou ale jako dárky k životním jubileím, jakými jsou padesátiny a další kulatiny. 

Archivní víno 1981_2

Francouzským vínům sluší dárkové balení

Luxusní víno se nesluší předávat oslavenci jen tak. Vložte ho proto do elegantní dárkové krabice na víno nebo do dárkového boxu na víno vyplněného slámou. 

dárková balení vín

Otvírák na archivní víno

Dlouhá léta zrání se podepisují na stavu korku, který se při otvírání láhve může lehce rozpadnout a archivní víno tak znehodnotit. Jestliže si nejste jisti, zda vámi obdarovaná osoba vlastní speciální otvírák na archivní vína, raději ho přidejte k dárkovému balíčku. 

otvírak na víno

Víno doručíme přímo oslavenci

Víno v dárkovém balení vám doručíme do 3 pracovních dnů. Pokud ale řešíte dárek na poslední chvíli, po dohodě vám víno dodáme expresně – po Praze během několika hodin, mimo Prahu do druhého dne.

Přejete si víno doručit přímo oslavenci? Napíšte nám tuto informaci do poznámky a my vše zařídíme. Oslavenci předáme dárkové víno s věnováním, ostatní doklady najdete ve svém e-mailu.   


Nevíte si s výběrem archivního vína nebo dárkového balení rady? Zavolejte nám na telefonní číslo 737 050 950 nebo napište. Společně vymyslíme dárek, který vykouzlí úsměv na tváři!