Průvodce francouzskými víny

Co stojí za úspěchem francouzských vín? Geologické podloží, půda, klimatické podmínky i tradiční postupy předávané z generace na generaci. Pojďte společně s námi navštívit nejvyhlášenější vinařské regiony Francie a přičichnout k hroznům, ze kterých vznikají ta nejlepší červená a bílá vína.

Francouzská vína

Francouzská vína necharakterizuje ani tak odrůda hroznů, jako takzvaný terroir – souhrn veškerých přírodních podmínek, které na daném místě působí. Důležitou roli hraje zejména geologické podloží, intenzita slunečního svitu či větru a složení půdy. To vše se promítá do výsledné chuti a vůně vína.  

francouzská vína

Bordeaux

Vinařská oblast Bordeaux leží na jihozápadě Francie, kde se rozprostírá na obou březích řeky Gironde. Ta společně s Atlantickým oceánem na levé straně vytváří ideální podmínky pro pěstování vinné révy.  

Bordeaux se tak stalo synonymem pro luxusní francouzská vína, mezi nimiž vynikají zejména vína odrůd Merlot a Cabernet Sauvignon. Na pomyslném vrcholu pak stojí vína opatřená klasifikací Grand Cru Classé. 

Věděli jste, že…? Klasifikace Grand Cru Classé vznikla v roce 1855 na popud Napoleona III., a to k příležitosti konání Světové výstavy v Paříži? Více jsme se o tom rozepsali v článku Vína z Bordeaux.

Merlot

Francouzská odrůda červeného vína, jejíž historie sahá až do počátku 14. století, vznikla spontánním křížením odrůd Cabernet Franc a Madlenky modré. Velmi dobře se adaptuje na nejrůznější typy půdních podloží, proto není divu, že se jedná o druhou nejvíce pěstovanou odrůdu vinné révy na světě. 

Vína Merlot vás zaujmou tmavě rubínovou až granátovou barvou a specifickou chutí, v níž dominují tóny peckového a lesního ovoce doprovázené vůní přezrálého rybízu. Díky své jemné a vláčné chuti Merlot zpravidla zachutná i lidem, kteří jinak červeným vínům příliš neholdují. 

Věděli jste, že…? Za svůj název Merlot vděčí pravděpodobně kosům (francouzsky merle)? Ten totiž s oblibou ozobává malé bobule z velkých hroznů Merlotu, neboť se zabarvují do modra dříve než u ostatních odrůd. 

Merlot

Cabernet Sauvignon

První zmínky o Cabernet Sauvignon pochází ze 17. století, kdy vznikla křížením odrůd Cabernet Franc a Sauvignon Blanc. Nedlouho poté se rozšířila téměř do všech hlavních zemí produkujících víno. Nový domov si tato odrůda našla například na místech, jako jsou kalifornské hory Santa Cruz, novozélandský Hawkes Bay, jihoafrický region Stellenbosch, australská oblast Margaret nebo Chile. 

Klasickou charakteristikou Cabernet Sauvignon je plnost vína, vysoké třísloviny a svěží kyselinka, což jej předurčuje k archivaci. Aroma a chuť vína definuje směs červeného rybízu, cedrového dřeva, grafitu z běžné tužky a vůně doutníkové krabice. .

Věděli jste, že…? Spojením aromatického Cabernet Sauvignonu bohatého na třísloviny a jemného Merlotu vznikají podle francouzských vinařů ta nejlepší cuvée? 

Cabernet Sauvignon

Burgundsko

Burgundsko je jedním z nejstarších francouzských regionů, jehož historie sahá až do druhého století našeho letopočtu. Díky poměrně rozsáhlému území odráží zdejší vína pestrou paletu klimatických vlivů a různých typů půd. Převažují tu zejména dvě odrůdy – Chardonnay pro výrobu bílých vín a Pinot Noir pro ta červená. 

Věděli jste, že…? Právě z Burgundska Karel IV. přivezl vinnou révu, kterou začali pěstovat naši předci na Moravě? 

Chardonnay

Původem francouzská odrůda bílého vína, která vznikla samovolným křížením odrůd Pinot Noir a Heunisch, se v současnosti pěstuje na celém světě. Na rozdíl od ostatních odrůd vinné révy se jí totiž daří i ve velmi rozdílných klimatických a půdních podmínkách. 

Bílá vína vyrobená z odrůdy Chardonnay se vyznačují plnou, harmonickou chutí s výrazným aroma, ve kterém převládají ovocné tóny od jablka a žlutého melounu, až po ananas, banán a med. Optimální zralosti dosahují zpravidla až po 8–10 letech archivace u významnějších producentů. 

Věděli jste, že…? Chardonnay je základem těch nejlepších vín Burgundska a jednou ze tří nejvýznamnějších odrůd pro výrobu pravého Šampaňského, tedy šumivých vín vyráběných v Champagni.

Chardonnay

Pinot Noir

Snoubením odrůd Pinot Meunier (Mlynářka) a Tramín vznikla zřejmě již ve 4. století odrůda Pinot Noir neboli Rulandské modré. I přes svou náchylnost k plísním a poměrně vysokou náročnost na pěstování se jedná o oblíbenou a celosvětově rozšířenou odrůdu, ze které vznikají vína rubínové barvy, která jsou více než vhodná k archivaci. 

Vůně mladých vín Pinot Noir připomíná ostružiny a jahody, s přibývajícími léty v nich ale můžete ucítit vůni kůže, sušených švestek a hořícího dřeva. Víno si vás mimo jiné získá také svou plnou a hebkou chutí s nízkým obsahem kyselin a tříslovin.

Věděli jste, že…? Francouzský název Pinot je odvozen od slova Pin neboli šiška, protože jeho malé, bobulemi nahloučené hrozníčky připomínaly šišky jehličnanů?

Pinot noir

Champagne

Nejseverněji položená vinařská oblast ve Francii nabízí oceánské klima a vápencové podloží s obsahem křídy. To vytváří ideální podmínky pro pěstování již zmíněné odrůdy Chardonnay, která dala vzniknout věhlasnému šumivému vínu. 

Podle jedné z legend jeho objevu značně napomohl benediktinský mnich dom Pierre Perignon. A to zcela náhodou, když se snažil odstranit bublinky z nápojů, které mu ve sklepě druhotně zkvasily. Po mnoha pokusech ochutnal svůj výtvor a zvolal, že právě „okusil, jak chutnají hvězdy“. 

Věděli jste, že…? Pro Champagne platí stejná ochrana značky jako pro koňak? Žádné šumivé víno vyrobené kdekoliv jinde než v oblasti Champagne ve Francii nesmí používat označení Champagne.

EDIT: V době psaní článku jsme ještě netušili, že v červenci 2021 schválí ruský parlament zákon, který vyhrazuje název „šampaňské“ pouze ruským šumivým vínům. Originální francouzské šampaňské, produkované výhradně v oblasti Champagne a dovážené do Ruska, by proto již nemělo mít právo nazývat se šampaňským. Aspoň v Rusku.

Champagne

Víno jako dárek

Ať už sháníte dárek k výročí svatby, narozeninám, nebo k jiné životní události, s vínem si to jistě u nikoho nerozlijete. Kvalitní bílé nebo červené víno potěší obdarovaného hned dvakrát – poprvé při předání a podruhé ve chvíli, kdy ho otevře a ochutná. Pokud si navíc dáte s výběrem záležet a zvolíte archivní láhev vína z významného roku, stane se dárek velmi originálním a osobitým. 

Nevíte, zda se dotyčnému zavděčíte spíše sladkým bílým vínem, nebo suchým červeným vínem? Vsaďte na oblíbené růžové víno nebo mu vytvořte dárkovou sadu vín různých druhů. Případně oslavenci věnujte dárkovou poukázku na víno dle vlastního výběru a máte po starostech.

Věděli jste, že v našem archivu najdete ročníková vína, se kterými oslavíte jakýkoliv věk od 18. do 87. narozenin? Zvlášť vhodné jsou ale jako dárky k životním jubileím, jakými jsou padesátiny a další kulatiny

Francouzským vínům sluší dárková balení

Luxusní víno se nesluší předávat oslavenci jen tak. Vložte ho proto do elegantní dárkové krabice na víno nebo do dárkového boxu na víno vyplněného slámou

dárková balení vín

Nechte si víno doručit až domů

Víno v dárkovém balení vám doručíme do 3 pracovních dnů. Pokud ale řešíte dárek na poslední chvíli, po dohodě vám víno dodáme expresně – po Praze během několika hodin, mimo Prahu do druhého dne.

Přejete si víno doručit přímo oslavenci? Napíšte nám tuto informaci do poznámky a my vše zařídíme. Oslavenci předáme dárkové víno s věnováním, ostatní doklady najdete ve svém e-mailu.   

Nevíte si s výběrem vína nebo dárkového balení rady? Zavolejte nám na telefonní číslo 737 050 950 nebo napište. Společně vymyslíme dárek, který vykouzlí úsměv na tváři!